Három nap alatt csaknem 50 tűzoltó szerzett gyakorlati ismereteket a kaposvári Koto Autóházban a hibrid, plug-in hibrid és teljesen elektromos, akkumulátoros modellek működéséről. Az interaktív bemutatón szerzett tapasztalataikat baleseti mentési munkálatoknál használhatják majd a tűzoltók.
Napjainkban egyre növekszik a száma a részben vagy teljesen elektromos meghajtású modelleknek a közutakon. A világ vezető autómárkái között számon tartott Toyota már több évtizede fejleszti az elektrifikált modelljeit, amelyekből ezidáig nem kevesebb, mint 30,5 millió darab talált gazdára a világon. A Toyota kiemelt figyelmet fordít az autók biztonságára, és számos innovatív technológiát fejlesztett ki a balesetek megelőzése és a sérülések minimalizálása érdekében.
Az elektrifikált modellek működésével ismerkedtek az elmúlt héten a tűzoltók is munkatársunk, Krizer Attila iránymutatásával a kaposvári Koto Autóházban.
„A tűzoltók nap mint nap ott vannak a baleseti helyszíneken, és ha szükséges, akkor a leggyorsabban igyekeznek kimenteni a gépjárműben rekedt embereket. Ilyen esetekben nagyon fontos, hogy megfelelő információkkal rendelkezzenek különösen a különféle nagyobb akkumulátor-pakkokkal felszerelt részben, vagy teljesen elektromos meghajtású modellek működéséről. A Koto Autóházban évek óta igyekszünk segíteni a felkészülésükben, munkájukat rendkívül fontosnak és támogatandónak tartjuk”, mondta Krizer Attila.
A elektrifikáció úttörőjének számító Toyota kínálatában a tűzoltók a hibrid, plug-in hibrid és teljesen elektromos akkumulátoros személyautókkal és haszongépjárművekkel ismerkedtek és vették végig a járművek műszaki mentési és tűzoltási lehetőségeit.
„Általában a különféle modellek hasonló elveket követnek a nagyobb akkumulátorpakkok elhelyezésekor. Ezeket igyekeznek a balesetek szempontjából védettebb helyre tervezni. Egy baleset esetén fontos az áramtalanítás, hogy miként tudják egy balesetet szenvedett e-jármű elektromos ellátását megszakítani, hol találják a nagyfeszültségű akkumulátort. A mentés során a műszaki ismeretekkel rendelkező diszpécserek is tudnak segíteni, de nyilván még könnyebb a feladat, ha a tűzoltók maguk is rendelkeznek ismeretekkel ezeknek a rendszereknek a működéséről. Ebben igyekeztünk segíteni nekik hasznos információkkal”, tette hozzá Krizer Attila.